Jak można przedłużyć długość życia?

Jak można przedłużyć długość życia?

Oprócz zmiany diety, ćwiczeń i wagi, człowiek może przedłużyć swoją długość życia poprzez kilka czynników. Wśród tych czynników jest zaprzestanie palenia papierosów i brak nadwagi. W zależności od kraju i współczynnika umieralności, średnia długość życia wydłuża się o ponad pięć lat. Jeśli chcesz poznać rzeczywistą długość życia, powinieneś znać aktualny wskaźnik śmiertelności w Twoim regionie.

Ćwiczenia

Naukowcy twierdzą, że umiarkowane ćwiczenia mogą wydłużyć długość życia nawet o siedem lat u osób o prawidłowej wadze i składzie ciała. Osoby, które wykonywały umiarkowaną aktywność przez co najmniej 150 minut tygodniowo, o siedem lat wyprzedziły osoby nieaktywne i otyłe. Niezależnie od warunków zdrowotnych, wagi czy wieku, umiarkowana aktywność fizyczna zwiększała długość życia zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Autorzy sugerują, że dobrym punktem wyjścia może być szybki spacer.

Korzyści z regularnych ćwiczeń fizycznych wykraczają poza korzyści zdrowotne. W rzeczywistości wydłużają one średnią długość życia na trzy ważne sposoby. Po pierwsze, obniżają ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, takich jak rak. Po drugie, wydłuża długość telomerów, które normalnie skracają się z wiekiem. Telomery osób aktywnych są dłuższe, co jest czynnikiem korelującym z dziewięcioletnią różnicą w starzeniu się komórek. Tak więc energiczne ćwiczenia są jednym ze sposobów na wydłużenie długości życia.

Dieta

Ostatnie badania wykazały, że zdrowa dieta może znacząco wydłużyć długość życia danej osoby. Typowa dieta zachodnia, która zawiera dużo przetworzonej żywności i czerwonego mięsa, jest związana z obniżeniem średniej długości życia. Naukowcy z Norwegii stworzyli model idealnej diety dla ludzi, wykorzystując dane z badania Global Burden of Diseases, aby określić najbardziej skuteczne nawyki żywieniowe. Zmiany te mogłyby dodać do prawie 11 lat dodatkowej długości życia.

Wśród pokarmów, które są związane z dłuższym życiem, znajdują się rośliny strączkowe, orzechy i pełne ziarna. Ponadto, jedzenie mniej czerwonego mięsa i więcej roślin strączkowych jest dobrym pomysłem. Naukowcy wykorzystali dane z badania Global Burden of Disease, które śledzi 286 przyczyn śmierci i 369 chorób. Optymalna dieta zawiera rośliny strączkowe i pełne ziarna. Spożywanie mniejszej ilości czerwonego mięsa może również przynieść długoterminowe korzyści. Oprócz wydłużenia średniej długości życia, spożywanie większej ilości roślin strączkowych i orzechów poprawi ogólny stan zdrowia.

Regeneracja narządów

Od zarania nauk medycznych naukowcy starają się poprawić naszą długowieczność, opracowując sposoby leczenia i leki na choroby. Regeneracja narządów i tkanek jest najnowszą granicą w tych poszukiwaniach. Komórki macierzyste mogą być pobierane z ludzkiego ciała i wykorzystywane do naprawy lub regeneracji uszkodzonych tkanek. Wiele z tych komórek jest pluripotencjalnych, ale tylko kilka jest multipotencjalnych, co pozwala im różnicować się w wiele typów komórek.

W badaniach na myszach naukowcy odkryli, że regenerujące się tarcze skrzydeł larwalnych mogą odrastać w pełnowymiarowe skrzydła. Odkrycia te sugerują, że odpowiedź regeneracyjna może być aktywowana przez programowaną śmierć komórki. Ponadto naukowcy odkryli również, że sygnalizacja apoptozy aktywuje ścieżkę regeneracyjną zwaną procesem „powstawania feniksa”. Konieczne są dalsze badania w celu określenia, czy ten szlak regeneracyjny jest aktywowany u ludzi.

Poprawa w zakresie zdrowia społecznego, gospodarczego i publicznego

Od połowy XX wieku średnia długość życia w Stanach Zjednoczonych wzrosła o prawie 30 lat. Ten wzrost długości życia zwiększył bogactwo narodowe o 3,2 biliona dolarów rocznie, co odpowiada połowie średniego rocznego PKB. W tym samym okresie spadek śmiertelności z powodu chorób serca i udaru mózgu przyczynił się do wzrostu wartości ludzkiego życia o 1,5 biliona dolarów. Należy jednak zauważyć, że mimo tych zysków nadal oczekuje się, że ludzie będą się starzeć i umierać w tempie naturalnym.

Stany Zjednoczone mogą poczynić wielkie postępy w poprawie zdrowia milionów ludzi. Musimy skupić się na poprawie infrastruktury zdrowia publicznego i gotowości na wypadek katastrof, aby zwalczać wiele potencjalnych zagrożeń dla zdrowia. Musimy również rozwinąć silny system opieki zdrowotnej, który będzie w stanie identyfikować i leczyć choroby oraz zajmować się trwałymi problemami zdrowotnymi. Sama tradycyjna polityka zdrowotna nie rozwiąże podstawowych przyczyn chorób ani nie zmniejszy wskaźników śmiertelności. Większe inwestycje w edukację, warunki sanitarne i higienę będą miały duży wpływ na wydłużenie średniej długości życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *