Jak otyłość wpływa na twoje zdrowie

Jak zregenerować organizm po treningu

Otyłość to stan, w którym osoba ma zbyt dużo tkanki tłuszczowej. To naraża ich zdrowie na niebezpieczeństwo. Jest to główny czynnik ryzyka dla cukrzycy typu 2, wysokiego ciśnienia krwi, niektórych rodzajów raka, bezdechu sennego i udaru. Istnieje wiele sposobów leczenia otyłości, w tym zmiana stylu życia i stosowanie leków w razie potrzeby. Poniżej wymieniono kilka sposobów, w jaki można przeciwdziałać otyłości i związanym z nią zagrożeniom.

Choroby serca

Chociaż nie ma bezpośrednich dowodów na to, że nadwaga zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, może podnosić ryzyko wystąpienia cukrzycy i wysokiego ciśnienia krwi. Trudno jest określić, co jest czynnikiem przyczynowym, ale uważa się, że nadwaga zwiększa ryzyko chorób serca pośrednio. Nadwaga jest również związana z wysokim poziomem glukozy. Chociaż w badaniu nie badano przyczyn otyłości, wyniki pokazują znaczenie leczenia otyłości i jej czynników ryzyka dla utrzymania zdrowia publicznego.

Otyłość może uszkodzić mięsień sercowy i przyczynić się do rozwoju niewydolności serca. Uważa się, że do 2030 roku jedna na pięć dorosłych osób będzie cierpiała na niewydolność serca. Dorośli z nadwagą mają również większe ryzyko wystąpienia niewydolności serca niż osoby o prawidłowej wadze lub z niedowagą. Otyłość nie jest oznaką złego stanu zdrowia; jest to objaw innej choroby. Osoby z nadwagą są bardziej narażone na rozwój cukrzycy, chorób serca i wysokiego ciśnienia krwi.

Otyłość może również powodować niewydolność serca, a lekarze do tej pory nie byli w stanie wykryć tego problemu. Naukowcy odkryli teraz, że nadwaga powoduje wyższy poziom troponiny T, która jest markerem uwalnianym przez uszkodzone komórki mięśnia sercowego. Marker ten jest bardzo czuły, dlatego lekarze używają go do monitorowania pacjentów podejrzanych o zawał serca. W celu określenia ryzyka wystąpienia niewydolności serca lekarze mogą wykorzystać wskaźnik BMI pacjenta oraz inne czynniki, w tym masę ciała.

Nadwaga zwiększa również ryzyko wystąpienia migotania przedsionków, czyli szybkiego, nieregularnego bicia serca. Może ono powodować niewydolność serca, udar i inne powikłania sercowo-naczyniowe. U osób z nadwagą może również wystąpić powiększenie serca. Nieleczone nadciśnienie tętnicze jest kolejnym czynnikiem ryzyka chorób serca. Nadwaga nie powinna być więc traktowana lekko. Zagrożenia dla zdrowia, jakie niesie ze sobą dla serca są powszechnie znane. Istnieje wiele sposobów na walkę z otyłością i chorobami układu krążenia.

Cukrzyca

Otyłość w dużym stopniu przyczynia się do rozwoju cukrzycy typu 2. Hormon insulina jest potrzebny do transportu cukru z krwiobiegu do komórek w celu uzyskania energii. Zwiększony poziom kwasów tłuszczowych i stanów zapalnych, który występuje u osób otyłych, prowadzi do insulinooporności, stanu, który ostatecznie skutkuje cukrzycą typu 2. Cukrzyca typu 2 jest najczęstszym typem cukrzycy, stanowiąc do 90% przypadków. Chociaż dana osoba może produkować pewną ilość insuliny, jest ona niewystarczająca do kontrolowania poziomu cukru we krwi. W rezultacie poziom cukru we krwi jest podwyższony, co prowadzi do wysokiego poziomu glukozy i szeregu komplikacji zdrowotnych.

Osoba z cukrzycą może wydawać się ospała i nie reagować, gdy jest proszona o odpowiedź na pytania. Policjanci mogą błędnie zinterpretować osobę z cukrzycą na podstawie jej zachowania. Osoba ta może się pocić, być blada, mieć opóźnioną mowę lub być ospała. Jeśli policjant zauważy te oznaki, może poprosić osobę, aby usiadła. Jeśli osoba odmawia usiąścia, policjant może się zastanowić, czy nie cierpi na cukrzycę.

Chociaż naukowcy nie odkryli jednego genu, który powoduje otyłość, uważa się, że kilka z nich odgrywa pewną rolę. Genetyczny makijaż może również odgrywać rolę w nadwadze. Osoby z genetyczną predyspozycją do otyłości mogą mieć większe ryzyko zachorowania na cukrzycę. Geny związane z otyłością mogą również przyczyniać się do typu ciała i lokalizacji złogów tłuszczu. Chociaż tłuszcz brzuszny jest związany z cukrzycą, może nie być jej główną przyczyną.

Kamienie żółciowe

Nadwaga i otyłość są związane z większymi szansami na wystąpienie kamieni żółciowych. Nadmierna masa ciała zmienia równowagę cholesterolu, lecytyny i kwasów żółciowych w pęcherzyku żółciowym, utrudniając jego opróżnianie. To powoduje, że żółć bogata w cholesterol zestala się w kamienie żółciowe. Z tego powodu osoba z nadwagą lub otyłością powinna ograniczyć ilość tłuszczów nasyconych w swojej diecie.

Choć nadwaga i otyłość nie są ze sobą bezpośrednio związane, to wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia i zaawansowanego raka jelita grubego. Chociaż przyczyna związku między otyłością a kamicą żółciową nie jest znana, wiek jest uważany za czynnik ryzyka rozwoju kamieni żółciowych. Coraz wyższy wiek wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia kamieni żółciowych, ale nie ma wyraźnych różnic między osobami młodymi i starszymi. Badania dotyczyły również tego, jak zespół metaboliczny i otyłość wpływają na zdrowie danej osoby.

Chociaż istnieje ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych wśród osób wszystkich ras, większość osób nie pasuje do tego profilu. Niektóre badania wskazują jednak, że kobiety i rdzenni Amerykanie są bardziej zagrożeni. Kobiety z kamieniami żółciowymi są również bardziej narażone na posiadanie dzieci niż osoby bez tych kamieni. Kobiety, które mają kamienie żółciowe są bardziej narażone na nadwagę niż te, które nie mają tego schorzenia. Wyniki badania są również zaskakujące: kobiety mają wyższą częstość występowania kamieni żółciowych niż mężczyźni. Podczas gdy otyłość zwiększa poziom cholesterolu, nadwaga jest związana z wyższym ryzykiem wystąpienia kamieni żółciowych.

W badaniu stwierdzono, że nadwaga i otyłość są czynnikami ryzyka wystąpienia kamieni żółciowych u młodych dorosłych. Jednak otyłość i zespół metaboliczny nie były niezależnie związane z kamicą żółciową. Chociaż oba czynniki miały istotny indywidualny wpływ na kamienie żółciowe, otyłość i nadwaga były istotnie związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia kamieni żółciowych. Pomimo tych ustaleń, potrzeba więcej badań, aby określić dokładną rolę otyłości i zespołu metabolicznego w kamicy żółciowej.

Rak okrężnicy

Jak nadwaga wpływa na raka okrężnicy? W bazie danych Adjuvant Colon Cancer Endpoints, obejmującej ponad 20 000 pacjentów, stwierdzono, że otyłość wiązała się z gorszymi wynikami w porównaniu z prawidłową masą ciała. Zależność ta miała kształt litery „J”, co oznacza, że pacjenci z niskim BMI mieli gorsze wyniki niż ci z wyższym BMI. Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na powiązanie otyłości z rakiem jelita grubego, otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.

Niezależnie od przyczyny, otyłość została powiązana ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka jelita grubego u kobiet. Badania wykazały, że u kobiet otyłych częściej dochodzi do rozwoju polipów przedrakowych w porównaniu z kobietami o niskim BMI. W rzeczywistości, otyłość była związana ze zwiększonym ryzykiem raka okrężnicy bardziej niż palenie tytoniu lub historia rodziny. Ten trend może mieć wpływ na badania przesiewowe. Ale na razie utrata masy ciała i zdrowe odżywianie to najlepsze sposoby na obniżenie ryzyka raka okrężnicy.

W tym badaniu Anderson i współpracownicy przeanalizowali dane od ponad 1250 pacjentów z CRC. Pacjentów sklasyfikowano według wieku, historii palenia i rodzinnego występowania raka jelita grubego. Otyłość zdefiniowano jako posiadanie BMI wynoszącego 30 lub więcej oraz posiadanie większej liczby polipów. Otyłość okazała się być największym czynnikiem ryzyka raka jelita grubego u kobiet, podczas gdy BMI nie było czynnikiem ryzyka dla mężczyzn. Naukowcy wykorzystują obecnie te wyniki do doradzania pacjentom w sprawie utraty wagi.

Najlepiej poznanym biochemicznym związkiem między otyłością a rakiem okrężnicy jest insulina. Ryzyko raka jelita grubego można zmniejszyć poprzez kontrolowanie hiperinsulinemii i zmniejszenie stężenia insuliny we krwi. Inny możliwy czynnik ryzyka, leptyna, może być odpowiedzialny za zwiększone występowanie raka jelita grubego u osób otyłych. Leptyna nie została jednak tak mocno doświadczalnie ujęta jak insulina. VAF powinien jednak pozostać w centrum uwagi w ocenach ryzyka raka jelita grubego obejmujących otyłość.

Nadciśnienie

Pierwsze pytanie, na które należy odpowiedzieć, brzmi: jak duża masa ciała powoduje nadciśnienie? Chociaż stwierdzono, że częstość występowania nadciśnienia jest istotnie większa wśród osób otyłych niż u osób o prawidłowej masie ciała, to wiek, w którym nadwaga i otyłość ujawniły się po raz pierwszy, jest w dużej mierze nieznany. W jednym z badań, w którym badano wiek, w którym po raz pierwszy wykryto nadwagę, nie stwierdzono związku między otyłością a początkiem nadciśnienia. Należy jednak pamiętać, że osoby młodsze często częściej mają nadwagę niż osoby starsze.

Nadwaga i otyłość są bezpośrednio związane z nadciśnieniem tętniczym. W rzeczywistości nadwaga i otyłość wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy typu 2, nowotworów i przewlekłej choroby nerek. Według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, skurczowe ciśnienie krwi u osoby z wysokim BMI jest większe niż 140 milimetrów/90 milimetrów. Nadwaga i otyłość zostały powiązane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nadciśnienia tętniczego.

Otyłość może wpływać na funkcjonowanie komórek śródbłonka w małych tętnicach, co jest kluczowym czynnikiem kontrolującym ciśnienie krwi. Komórki śródbłonka tworzą barierę między krwią a tkankami. Białko TRPV4 jest odpowiedzialne za kontrolę przepływu substancji i płynów do komórek. Białko to przepuszcza wapń do komórek, zapewniając, że ciśnienie pozostaje na normalnym poziomie. Ale gdy osoba ma nadwagę lub otyłość, komórki te nie mogą funkcjonować prawidłowo.

Badania wykazały, że otyłość zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia. Nadwaga zwiększa ilość tkanki tłuszczowej w organizmie i zwiększa opór układu krążenia, co oznacza więcej pracy dla serca. Pomimo tego, że otyłość jest niezależnym czynnikiem ryzyka, nadwaga jest silnie związana z rozwojem nadciśnienia. Ważne jest więc, aby podjąć kroki w celu zapobiegania tej chorobie. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie nadciśnienie tętnicze, koniecznie podejmij leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *