Jak rzucić palenie papierosów i zacząć żyć zdrowo

Jak rzucić palenie papierosów i zacząć żyć zdrowo

Terapie motywacyjne

Aby większość ludzi mogła na dobre rzucić papierosy, potrzebny jest silny osobisty powód do zaprzestania palenia. Powody te mogą obejmować chęć zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby takie jak rak lub choroby serca, ochronę swojej rodziny przed biernym paleniem lub młodszy wygląd. Aby ułatwić rzucenie papierosów, można zwrócić się o pomoc do pracownika służby zdrowia, który może przepisać leki lub porady, które złagodzą objawy odstawienia. Hipnoza może być jedną z opcji.

W tym badaniu próba mieszkańców gminy jest randomizowana do otrzymania jednej lub więcej z czterech różnych metod leczenia w celu rzucenia palenia. Osoby otrzymują albo wywiad motywacyjny, albo edukację zdrowotną lub krótkie porady. Wielkość próby wynosi N=255.

Rozciąganie posiłków

Rozsądne wykorzystanie czasu podczas posiłków jest istotną częścią rzucania palenia. Staraj się jeść wolniej i zatrzymywać się na deser. Kiedy pojawi się pokusa sięgnięcia po papierosa, spróbuj odwrócić swoją uwagę przygotowując przekąski lub spotykając się z gośćmi. Możesz również rozważyć kupienie czegoś specjalnego, aby uprzyjemnić sobie posiłek. W ten sposób nie będziesz się czuł, jakbyś głodował.

Dodanie ćwiczeń do codziennej rutyny to skuteczny sposób na walkę z głodem. Udowodniono, że ćwiczenia pomagają ludziom rzucić palenie, zmniejszyć apetyt i ograniczyć zachcianki. Oprócz ograniczania zachcianek, regularna aktywność fizyczna poprawia nastrój i poziom energii. Poza tym ćwiczenia pomogą Ci uniknąć stresu związanego z paleniem. Należy wyznaczyć sobie regularny czas na aktywność fizyczną każdego dnia. Wskazane jest, aby dążyć do co najmniej 30 minut aktywności fizycznej dziennie. Jeśli nie jest to możliwe, nawet 10 minut pomoże.

Jedzenie małych, regularnych posiłków to kolejny skuteczny sposób na rzucenie palenia. Małe posiłki są najlepsze, aby utrzymać stabilny poziom cukru we krwi i zrównoważony poziom energii. Unikaj słodkich, tłustych lub pikantnych potraw, ponieważ wywołują one pragnienie. Zamiast tego zaplanuj dla siebie przyjemne zajęcia lub nagrody, które utrzymają cię na dobrej drodze. Pamiętaj, że zachcianki nie są tylko w twojej wyobraźni; wpływają one na rytm serca, ciśnienie krwi i nastrój. Pamiętaj jednak, by trzymać się swojego postanowienia, a będziesz na dobrej drodze do zdrowego życia!

Hipnoza

W jednym z ostatnich badań badano wpływ hipnozy na proces rzucania palenia. Uczestnicy badania, głównie młodzi dorośli, zostali zapisani do programu rzucania palenia opartego na zmodyfikowanym badaniu Keutzera z 1968 roku. Otrzymali również placebo lub metodę kontroli uwagi, która miała im pomóc w rzuceniu palenia. Od uczestników badania oczekiwano, że przestaną palić papierosy po jednej sesji hipnozy, ale wszyscy uczestnicy otrzymali cztery. Uczestnicy byli oceniani pod kątem problemów z rzucaniem palenia i nawrotów choroby oraz otrzymali audioprzewodnik po hipnozie.

Aby pomóc palaczom w rzuceniu palenia, hipnoza wykorzystuje twórczą wizualizację. Podczas relaksacji pacjent wyobraża sobie swoje życie bez papierosów. Skupia się na dobrych aspektach życia bez papierosów. Skupiając się na tych pozytywnych uczuciach, palacze mogą w końcu rzucić palenie. Hipnoza może być bardzo skuteczną metodą rzucania palenia. Czy jest stosowana samodzielnie, czy w połączeniu z innym programem rzucania palenia, zależy od indywidualnych potrzeb i skuteczności innych metod.

Kolejną zaletą hipnozy jest to, że pozwala palaczom określić zdrowe działanie zastępcze, którym zastąpią swoje papierosowe nawyki. Podświadomy umysł jest zaprogramowany tak, aby kojarzyć palenie z nieprzyjemnymi uczuciami i zachowaniami. Dlatego znacznie łatwiej jest rzucić palenie, gdy jest się świadomym i jest się w stanie kontrolować swoje emocje i działania. Oprócz rzucenia palenia, terapia może pomóc w utracie wagi, pokonaniu barier emocjonalnych i wyleczeniu się z traumy lub uzależnienia.

Nikotynowa terapia zastępcza

Nikotynowa terapia zastępcza w celu rzucenia palenia papierosów jest bezpieczną opcją leczenia dla większości zdrowych dorosłych. Jednak przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem. Plaster nikotynowy dostępny bez recepty może powodować efekty uboczne, takie jak podrażnienie skóry, bóle głowy, nudności, przyspieszone bicie serca, bóle mięśni i problemy ze snem. Nie jest to również zalecana opcja leczenia dla osób z niestabilnymi chorobami serca. Niezależnie od potencjalnych skutków ubocznych, ważne jest, aby upewnić się, że przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia należy zapytać lekarza.

Rzucenie palenia jest nie tylko dobre dla ogólnego stanu zdrowia, ale zostało również powiązane z niższym ryzykiem wystąpienia chorób serca i innych chorób. Palenie jest przyczyną jednej trzeciej wszystkich nowotworów, w tym raka płuc, a także jest związane z chorobami serca, udarem i chorobami płuc. Nikotynowa terapia zastępcza może pomóc ludziom bezpiecznie rzucić palenie i zacząć prowadzić zdrowszy tryb życia. Istnieje kilka form nikotynowej terapii zastępczej, w tym plastry, pastylki i gumy. Jednakże, aby je otrzymać, potrzebna jest recepta.

Jedną z głównych zalet nikotynowej terapii zastępczej jest jej skuteczność. Badania wykazały, że w połączeniu z doradztwem i innymi metodami rzucania palenia, terapia ta podwaja wskaźnik sukcesu. Aby pomóc w rzuceniu palenia, lekarze zalecają stosowanie nikotynowej terapii zastępczej w połączeniu z innymi metodami rzucania palenia, takimi jak doradztwo lub poradniki samopomocy. Jeśli rozważasz zastosowanie nikotynowej terapii zastępczej w celu rzucenia palenia, upewnij się, że towarzyszy jej grupa wsparcia.

Unikanie sytuacji, w których masz silną potrzebę palenia

Możesz przestać palić papierosy, unikając sytuacji, które wywołują u Ciebie najsilniejszą potrzebę. Niektóre przykłady to alkohol, nuda i publiczne miejsca dla palących. Zidentyfikuj sytuacje, w których najprawdopodobniej będziesz mieć ochotę na palenie i opracuj techniki radzenia sobie z nimi. Ponadto, unikanie miejsc dla palaczy sprawi, że nie będziesz miał ochoty na palenie. Inną wskazówką, która pomoże Ci rzucić palenie jest zastąpienie czynności związanych z papierosami bardziej zdrowymi.

Aby uniknąć sytuacji, w których prawdopodobnie będziesz miał ochotę na papierosy, unikaj picia napojów związanych z tytoniem. Spróbuj zamiast tego pić napoje bezalkoholowe. Unikaj także miejsc i sytuacji społecznych, które kojarzą się z paleniem. Staraj się trzymać z dala od miejsc i działań, które mają silne skojarzenia z tytoniem, takich jak bary i kluby nocne. Zamiast tego zastąp swoje ulubione napoje napojami na bazie wody.

Podczas zachcianki weź głęboki oddech i skup się na czymś innym. Guma bez cukru, patyczek marchewkowy, mieszadełko do kawy lub słomka mogą pomóc Ci zwalczyć chęć palenia. Trzymaj zdjęcia bliskich w widocznym miejscu, aby przypominały Ci o powodach rzucenia palenia. Spróbuj też wykonywać inne czynności, takie jak ćwiczenia fizyczne, granie w gry lub nawet zadzwonienie do przyjaciela.

Następnie przeanalizuj sytuacje, w których jesteś bardziej skłonny do odczuwania głodu. Być może palenie kojarzy ci się z uczuciem komfortu i szczęścia. Możesz też kojarzyć palenie z rutynową przerwą na papierosa z ludźmi wokół ciebie. Zidentyfikuj swoje wyzwalacze i zaplanuj z wyprzedzeniem, jak ich unikać. Możesz również rozważyć unikanie sytuacji, w których czujesz się zestresowany i mieć w pobliżu długopis i papier. Zamiast zapalać papierosa możesz spróbować bazgrać lub pisać w dzienniku.

Osadzanie treści dotyczących tytoniu FDA na swojej stronie internetowej

Firmy tytoniowe od dziesięcioleci walczą z federalnymi regulacjami dotyczącymi wyrobów tytoniowych. W 2009 roku Kongres zatwierdził przepisy dające FDA uprawnienia do regulowania wyrobów tytoniowych. Agencja opublikowała proponowaną regułę w 2018 roku, ale później ją porzuciła. Osadzenie zawartości tytoniu FDA na swojej stronie internetowej, aby rzucić palenie papierosów i zacząć żyć zdrowo, to świetny sposób na edukację odwiedzających i pomoc w rzuceniu palenia na dobre.

FDA monitoruje krajowe wskaźniki użycia tytoniu i co roku przeprowadza badanie. Agencja zauważyła gwałtowny wzrost używania papierosów elektronicznych i wyrobów tytoniowych wśród młodzieży. Utrzymanie tych produktów z dala od rąk młodzieży jest głównym priorytetem dla FDA. Oprócz edukacji publicznej, agencja edukuje również sprzedawców detalicznych na temat ich roli w zapobieganiu nabywania tych produktów przez młodzież.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *