Suplementy diety, które warto stosować dla zdrowej diety

Suplementy diety, które warto stosować dla zdrowej diety

Na rynku jest wiele suplementów diety, ale jak wybrać te, które są najbardziej korzystne? Omówimy suplementy diety z olejem rybnym, które zawierają niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy i minerały oraz zioła. Te suplementy mogą być bardzo korzystne dla Twojego zdrowia. Oto najlepsze z nich do codziennego przyjmowania:

Suplementy diety z olejem rybnym zawierają niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3

Niewystarczające spożycie ryb może zwiększyć ryzyko chorób serca. Przegląd 20 badań z udziałem prawie 70 000 uczestników nie znalazł żadnych przekonujących dowodów łączących olej rybny ze zmniejszonym ryzykiem zawału serca, udaru lub przedwczesnej śmierci. Ponadto, odpowiednie spożycie omega-3 może chronić oko. U myszy, które przyjmowały suplementy oleju rybnego, stwierdzono lepsze funkcjonowanie siatkówki i mniejszą utratę wzroku związaną z wiekiem.

Osoby z chorobami serca powinny stosować dietę bogatą w tłuszcze wielonienasycone i jednonienasycone, aby zapobiec chorobom serca. Regularne spożywanie tłustych ryb może pomóc w zapobieganiu chorobom układu krążenia i obniżyć poziom trójglicerydów. Te kwasy tłuszczowe można również znaleźć w oleju lnianym, oleju z orzechów włoskich, oleju sojowym i oleju rzepakowym.

Witaminy

Na szczęście większość Amerykanów spożywa z codziennej diety wystarczającą ilość składników odżywczych, aby zachować zdrowie. Jednak uzupełnienie diety o określone witaminy i minerały może być korzystne dla niektórych osób. W diecie niektórych osób mogą występować niedobory kilku witamin, minerałów i aminokwasów. Ponadto, istnieją osoby, które doświadczają ograniczeń dietetycznych, takich jak nietolerancja laktozy lub bycie w ciąży lub karmienie piersią. Takie osoby mogą również odnieść korzyści z przyjmowania określonych suplementów diety, przy czym przed przyjęciem jakiegokolwiek rodzaju suplementu diety powinny zasięgnąć porady lekarza.

Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo suplementów diety, upewnij się, że przed podjęciem jakiegokolwiek omówisz ryzyko z lekarzem. Wiele osób uważa, że produkty naturalne są bezpieczniejsze, ale to po prostu nie jest prawda. W rzeczywistości, kilka produktów jest znanych z negatywnych interakcji z lekami i może nawet pogorszyć niektóre warunki zdrowotne, gdy są przyjmowane w większych dawkach. Przyjmowanie suplementów przed lekami na receptę może powodować niepożądane efekty uboczne. Ważne jest również, aby porozmawiać z lekarzem o niezbędnych modyfikacjach diety przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów.

Minerały

Na szczęście większość ludzi może uzyskać potrzebne im minerały z różnych produktów spożywczych. Jednak niektóre warunki zdrowotne i leki mogą wymagać suplementów mineralnych. Na przykład osoby z chorobami nerek lub innymi chorobami przewlekłymi powinny ograniczyć spożycie potasu i sodu. Ponadto, osoby z chorobami przewlekłymi powinny unikać przyjmowania minerałów, które zawierają wysokie stężenie siarki lub aluminium. Poniżej wymieniono niektóre z minerałów, które są ważne dla zdrowej diety. Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Ci dokonać właściwego wyboru dla Twoich konkretnych potrzeb.

Witaminy to substancje organiczne wytwarzane przez żywe organizmy, natomiast minerały to związki nieorganiczne występujące w ziemi. Witaminy są wytwarzane przez rośliny i zwierzęta, podczas gdy minerały pochodzą ze skał i gleby. Chociaż mogą być podobne, witaminy są bardziej kruche i podatne na rozpad pod wpływem ciepła lub powietrza. Z kolei minerały mają prostszą strukturę chemiczną i są łatwo przyswajalne przez nasze ciała. Stąd wiele osób przyjmuje suplementy mineralne, aby zapewnić sobie dobre zdrowie.

Zioła

Podczas gdy suplementy diety mogą pomóc osobom o ubogiej diecie, nie są one substytutem zrównoważonej diety. Aby uzyskać najwięcej korzyści, należy starać się jeść różnorodne pokarmy. W rzeczywistości, badanie przeprowadzone w 2019 roku wykazało, że zróżnicowana dieta jest lepsza zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego niż dieta z jednym owocem dziennie.

Powodem stosowania suplementów diety jest zwiększenie spożycia witamin i minerałów w diecie. Mogą one występować w różnych formach, w tym w postaci tabletek, proszków, napojów i batonów energetycznych. W USA połowa wszystkich dorosłych przyjmuje jakiś rodzaj suplementu diety. Brakuje jednak badań nad ich bezpieczeństwem i skutecznością. Nawet jeśli nie stanowią one żadnego zagrożenia, to i tak warto porozmawiać z pracownikiem służby zdrowia przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej diety.

Wapń

Podczas gdy większość ludzi może uzyskać większość swoich składników odżywczych z samej żywności, niektóre warunki zdrowotne mogą utrudniać wchłanianie lub wykorzystanie niektórych witamin i minerałów. Na przykład, ludzie, którzy mają problemy z trawieniem, urazy fizyczne lub alergie pokarmowe mogą nie uzyskać odpowiednich ilości podstawowych składników odżywczych poprzez samą dietę. W takich przypadkach, suplementy diety mogą być konieczne. Przed zażyciem suplementów diety należy skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia, aby upewnić się, że otrzymujemy odpowiednią dawkę.

Suplementy wapnia powinny być przyjmowane z lub bez jedzenia, w zależności od indywidualnych potrzeb. Wapń jest niezbędny dla silnego szkieletu, jednak zbyt duża jego ilość może powodować problemy. Ogólnie rzecz biorąc, suplementy wapnia powinny być przyjmowane w mniejszych ilościach niż zalecane dzienne spożycie. Należy również pamiętać, że suplementy wapnia mogą kolidować z innymi lekami i powinny być przyjmowane tylko wtedy, gdy zaleci to lekarz. Aby uzyskać więcej informacji na temat korzyści i zagrożeń związanych z tymi suplementami, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub dietetykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *